4. 10. 2017

Jan Talafant se narodil v roce 1970 v Náchodě. Získal magisterský titul z managementu. Spolu s manželkou Martinou mají čtyři děti. Momentálně pracuje ve svém malém nakladatelství a bezplatně se podílí na řízení neziskových organizací.

 

Ahoj Honzo, jak sis užil léto?

Trochu jsem cestoval, hlavně s rodinou. Také jsem odpočíval při práci v zeleni na maličkém vinohradě.

Jakou budeš mít letos úrodu?

Úroda na vinici je něco navíc. Já si tam chci hlavně odpočinout od počítače, od telefonování a finančních záležitostí. Můžu se dotýkat révy, povídat si s ní, nacházet na zahradě novou sílu a uklidnění. Ale snad bude úroda letos dobrá i přes propršené září.

Jak se ti žije v Kroměříži?

Původně pocházím z Čech, z Náchoda. Na Kroměřížsku už ale s rodinou žijeme osmnáctý rok, děti tu chodily nebo chodí do školy, dokonce můj táta, původem Moravák, se sem za námi taky přistěhoval. Moc se nám tu líbí. Žít v Kroměříži mi přijde jako bydlet v Benátkách nebo na Starém Městě v Praze, ale má to tu výhodu, že tu není stres velkoměsta. Je to nádherné místo plné architektonických a zahradních skvostů. Ale ještě důležitější je, že tu máme přátele. To vytváří spolu s rodinou domov.

Zajímáš se o lidská práva. Jak si Česká republika podle tebe stojí ve světě?

Pracoval jsem pro několik humanitárních organizací a s nimi jsem se dostal i do zemí jako je Súdán, Indonésie nebo poměrně nedávno do Iráku. Ve srovnání s těmito zeměmi to u nás není až tak zlé. Tam se za jiný názor nebo jiné vyznání zavírá i popravuje. Přesto mi vadí nespravedlnosti a znevýhodnění některých lidí u nás. Ne všichni jsme vyrostli ve fungující rodině. Ne všichni začínáme svůj život na stejné startovní čáře. Pokud mám být konkrétní, tak například žena by určitě za stejnou práci měla dostat stejný plat jako muž.

Kdy ses začal zajímat o práci v neziskovkách? Jak je to s jejich financováním?

Vystudoval jsem management se zaměřením na nestátní neziskový sektor. Ze zkušenosti mohu říct, že pokud nestátní neziskovka dělá něco, co má fakt smysl, obejde se většinou bez státních a evropských peněz. Najde se dost soukromých osob, které jsou vděčné, že se mohou na něčem rozumném podílet. Moc mi vadí, když tzv. neziskovky dělají něco jen „jako“, ale pěkně se tím vejdou do tabulek na ministerstvu nebo v Bruselu, a pak z toho mají velké platy, ale výsledek jejich práce není žádný. Pak to těm dobrým neziskovkám hrozně kazí jméno. Ale to je komplikované téma. Dotace a státní granty by prostě měli dostat ti, kteří něco dělají. Porazit systém ale není snadné…

Jelikož jsi nakladatel, musím se zeptat. Na jaké typy knih se specializuješ?

Po organizační stránce jsem se sám účastnil dvou významných překladů Bible do češtiny v tomto století. První ještě v neziskovce, ten druhý už byl pod naším rodinným nakladatelstvím. Ale vydali jsme i knížky, které odhalují zhoubné pozadí hazardu v ČR, věnují se tématu holokaustu nebo i zábavné od Chucka Norrise či o vinařích v Languedoku.

Je zajímavé, že ses podílel na překladech Bible. Bereš z ní i inspiraci pro politiku?

Mám rád Bibli a snažím se podle ní žít. Mimochodem, první úkol, který dává v Bibli Bůh člověku, je, aby tu pozemskou zahradu, kterou mu svěřil, obdělával a chránil (Genesis 2, 15). Takže mi nepřijde divné čerpat i z Bible při prosazování „zelených myšlenek“.

Proč jsi se rozhodl jít do politiky?

Trochu shoda okolností, ale hlavně touha aspoň nepatrně pozměnit stav naší politiky. Zatím spíš podporuji naše zastupitele nebo třeba působím ve finančním výboru města, ale z působení v jiných organizacích jsem měl tu čest a někdy i „čest“ jednat s mnoha vysokými politiky. Přes parlament, senát až po vládu ČR, či velvyslance jiných zemí u nás.

Jakou máš zkušenost s politikou?

Z mé zkušenosti se u nás v politice pohybují 3 skupiny lidí.

První skupina jsou lidé, kteří kopou za mocné a bohaté, kteří se i třeba nedobrovolně zapletli do sítí korupce a nepravostí.

Pak jsou to lidé, kteří se do politiky dostali „náhodou“ kvůli úspěchům v jiných oborech. Ti obvykle hlasují a rozhodují se podle zkušenějších kolegů, protože nemají čas se politice více věnovat.

A třetí skupinou jsou lidé, kteří to prostě těm prvním nechtějí nechat napospas a přejí si, aby se stát, kraje a obce staraly o své občany a svoji zem víc, než je nutné minimum, které těm prvním stačí k udržení u moci. A těch by mělo být víc.

Proč by podle tebe měli občané volit právě Zelené?

Pro mě je to jediná politická síla, pro kterou peníze nejsou hlavní hodnota. V životě totiž nejde jen o to, jak se přerozdělí státní peníze, jestli víc bohatým nebo víc chudým. Důležitější je kvalita života. Krásná a čistá příroda, důstojnost a rovné šance pro všechny.

Proč by občané měli kroužkovat právě tebe?

To nemusí. V našem kraji je práce Zelených týmová záležitost. A bude-li zvolen kdokoli z kandidátky, jsem přesvědčen, že bude prosazovat hodnoty, o které mi osobně taky jde.

Co si myslíš, že můžeš do politiky přinést, čím zde budeš prospěšný?

Mám zkušenosti s řízením komplikovaných tuzemských i mezinárodních projektů a schopnost vyjednávat, která je v politice důležitá. To bych použil ve prospěch hodnot jako je ochrana přírody, omezení korupce a zneužívání dotací.

Přestože jsi nakladatelem, dlouhodobě se zajímáš o problematiku korupce. Jak bys ji chtěl odstranit?

Nemám žádný instantní nápad, jak korupci odstranit. Jde ji však krok za krokem omezovat a snižovat. Musí se vytvářet zákony i povědomí, které korupci zabrání a lidem, kteří se jí živí, víc a víc znepříjemňovat život. Někdy stačí odkrývat pravdu, zveřejňovat smlouvy a ceny a „oni“, ač neradi, budou ustupovat…

Vzhledem k tvé angažovanosti v lidskoprávní oblasti, jak hodnotíš internetové prostředí, kde každý může dělat, co chce, defacto i urážet druhé beztrestně. Jak tomu zabránit? Nebude nutné použít cenzuru na internetu?

Cenzuru nikdy. Musíme se pokusit prosadit, aby autoři článků, poznámek i médií, která to zveřejní nebo zopakují, nesli opravdu odpovědnost za to, co píší, a museli hradit škody, které způsobí. To by trochu pomohlo. Je to ale zase o právním prostředí, korupci, moci peněz atd.  Ale kdo se vydá nejen v politice napospas veřejnosti, musí prostě něco vydržet.

 

Jan Talafant, Váš kandidát číslo 15 za Zelené ve Zlínském kraji

Celou kandidátku a další rozhovory si můžete přečíst zde.