27. 9. 2014

Článek vyšel také na blogu www.kromerizan.cz, děkujeme za jeho zveřejnění.

Slavnostní otevření Květné zahrady po dvouleté rekonstrukci začátkem září jsem nestihl. Vydali jsme se proto do ní s partnerkou tento víkend, plní zvědavosti, jak se rekonstrukce povedla.

Celkový dojem není špatný. Díky rekonstrukci vzniklo nové návštěvnické (informační) centrum, byla doplněna chybějící výsadba, přidalo se pár laviček a vzniklo několik nových atrakcí a zákoutí – Holandská a Pomerančová zahrada, Králičí kopec či elegantní Pstruží nádrže. Dojem trochu kazí to, že králíci jsou namísto volného výběhu uvězněni v zamřížovaných norách a že v Pstružích nádržích zatím žádní pstruzi k vidění nejsou. Opraveny byly také toalety, které ovšem stále nejsou bezbariérové (což by člověk v dnešní době již považoval za samozřejmý standard).

Rekonstrukce Květné zahrady byla hrazena z projektu v rámci Evropského sociálního fondu. Trvala přes 3 roky a přišla na 300 milionů korun. Kdo čekal, že se při rekonstrukci bude myslet i na opravu vnější obvodové zdi, má smůlu a z Havlíčkovy ulice tak květná dál dělá ostudu. Omítka rotundy se opravy také nedočkala.

Největší problém celé rekonstrukce ovšem představuje skokové zdražení vstupného. Namísto „předrekonstrukční“ čtyřicetikoruny nyní návštěvníci zaplatí korun sedmdesát (50 Kč studenti a 60 Kč senioři). Vstupné tak bylo zdraženo téměř na dvojnásobek. Rekonstrukce přitom byla zaplacena především z fondů EU, člověk by proto čekal, že Národní památkový ústav nebude mít potřebu hojit si své investice na kapsách návštěvníků. Sedmdesát korun už není jen symbolická částka a velkou část z nás může od častějšího vstupu do Květné zahrady odradit.

V souvislosti se zásadním zvýšením vstupného tak vyvstává otázka, pro koho vlastně byla Květná zahrada zrekonstruována. Vypadá to, že pro běžné občany Kroměříže ne. Daleko spíše pro zahraniční turisty či tuzemské honorace. Přitom by květná mohla být živým místem vhodným třeba pro odpolední vyjížďky rodičů s kočárky, nedělní setkávání s příbuznými, školní výlety či romantické procházky. Namísto toho bude květná sice upravenou, ale mrtvou zahradou sloužící jako kulisa turistických turnusů.

Cenu vstupného nastavuje Národní památkový ústav (NPÚ). Návštěva našich památek by neměla být drahou záležitostí, naopak poznávání kulturního bohatství bychom měli podporovat u všech generací. Zkusme se proto na NPÚ obrátit s peticí o snížení vstupného minimálně na úroveň před rekonstrukcí. Pokud se najde dost podpisů, snad nám NPÚ bude ochotný naslouchat. Do budoucna by se taky někdo mohl zamyslet nad tím, zda by podmínkou pro udělování stamilionových dotací neměl být závazek, že v důsledku rekonstrukcí nedojde ke zvýšení vstupného.

Petice

Text petice naleznete zde. Petiční archy jsou ke stažení zde. Uvítám pomoc se sběrem podpisů – vytiskněte si petiční archy a obejděte své přátele, známé a rodiny. Čím víc nás bude, tím větší šance, že nás NPÚ vyslyší. Podpisové archy buď zašlete na mou adresu (Radan Šafařík, Havlíčkova 3936, Kroměříž 767 01) nebo odevzdejte osobně v prodejně Krajanka na adrese Gen. Svobody 1214, Kroměříž.

Radan Šafařík