5. 5. 2012

Petice „Proti nadměrnému kácení“ skončila, 850 podpisů je jasný argument a snad se i ledy hnuly – je šance, že aspoň v krásně zelené Kollárově ulici porostou javory nadále – čtěte dále o jednání s paní starostkou Hebnarovou. Děkujeme všem, kdo přišli podpořit své stromy – důstojnou PROTESTNÍ PROCHÁZKOU KOLLÁRKOU NA RADNICI, kde občany přijal pan radní Šindler a pan ing. Posolda. Diskuze byla zajímavá, témat mnoho. Jistě by to stálo i za samostatnou besedu o tom, jak dál s péčí o zeleň ve městě. Tak aspoň máme další námět.

Jaké jsou aktuality – jistě jste zaznamenali další kácení, pro změnu holoseč na Šlajze (a poskládané hromady kmenů zdravého dřeva) a hlavně na nábřeží Moravy (plechové ceduličky o stromech chráněných státem jsou už zřejmě přežitkem…), tentokrát pod záminkou navyšování hrází. Smysl zvýšení hrází je sám o sobě sporný, jistě si vzpomenete na velkou vodu, která přišla od Plešovce. Nemůžeme se ubránit pocitu, že Odbor životního prostředí radnice je tu jen od toho, aby dal razítko každému, koho napadne, že mu nějaký strom nebo stromořadí právě teď zavazí. Obnova pokácených stromořadí? Topoly za Čápkou – nic.  Lípy na Velehradské? Nic. Zato se po zimě můžeme kochat pahýly uschlých nebo zmrzlých stromků v Březinově, na Vrchlického nebo vprostřed kruháče u hřbitova. Vnímáme ale i pozitivní kroky, nově vysazené stromky a ořezy umožňující udržet dobrý zdravotní stav stromů.

Paní starostka sdělila, že byl proveden dový audit (paspartizace) stromů v Kollárce. Potěšilo nás, že nám další odborník dal zapravdu, neboť konstatoval, že není nutné Kollárku plošně vykácet, pouze většinu stromů ošetřit a jen několik jedinců doporučil k nahrazení mladými stromky. Oceňujeme i přístup paní starostky, která přislíbila další jednání na SFŽP, aby dosáhla korekce projektu v této ulici. Očekáváme ale boj s úředním šimlem, který nebude snadný a hodláme se ho také zúčastnit. Jsme nicméně odhodláni za stromy bojovat třeba až u ministra životního prostředí.

Na vykácení topolů Za Květnou radnice trvá. Je to sice podle našeho názoru škoda, ale na druhou stranu bereme argument, že topol je rychle rostoucí dřevina, tudíž po opětném vysazení bude za pár let  za Kolonádou znovu zelená hradba.

Podfinancování péče o zeleň je věc, na kterou budeme poukazovat nadále, bohužel z opozice můžeme rozpočet ovlivnit minimálně. Přesto věříme, že zdravý rozum převáží a v příštím roce město prostředky najde.

To je zatím vše, ještě jednou díky za podporu všem!

 

/DSC01567u.jpg /DSC01446u.jpg