20. 10. 2017

Richard Kreml (47) pochází z Přerova. Vystudoval medicínu v Olomouci. Je ženatý, má dvě malé děti. Momentálně pracuje jako lékař v kroměřížské nemocnici, a dále soukromě na ortopedické ambulanci v Kojetíně. Sedm let působí jako zastupitel v Kroměříži. Mezi jeho záliby patří sport všeho druhu, nejvíc volejbal, kolo. Rád cestuje po zemích vzdálenějších i po naší krásné vlasti. Je fandou zážitkové pedagogiky, u nás propagované Prázdninovou školou Lipnice.

Proč jsi usiloval vést kandidátku Zelených?

Usiloval, to opravdu není správné slovo. Jsem sice dlouhá léta členem Strany Zelených, i bytostně přesvědčen, že náš program je tím, co naše země potřebuje, ale ke kandidatuře mě museli docela dlouho přesvědčovat.

Kdo tě přesvědčoval?

Přesvědčovali mě lidé, kterým věřím a kterých si vážím. Jejich jména si můžete přečíst na kandidátce. Jsem mile překvapen, kolik odborníků a  skvělých lidí bylo ochotno za Zelené kandidovat a kolik dalších nás podpořilo jinak.

V loňském roce jsi ale nebyl ani na kandidátce pro krajské volby. Proč?

Několik let jsem byl kritikem poměrů ve Straně Zelených. Nesouhlasil jsem se způsobem, jak Zelení za Bursíka podpořili neoblíbenou Topolánkovu vládu, která byla postavena na přeběhlících. Zejména jsem jako lékař hrubě nesouhlasil s postojem vedení k Julínkově „reformě“ zdravotnictví, jejíž důsledky se projevují dodnes. A další věci, jako nedostatečné vymezení vůči solárnímu tunelu, za který sice zelení nemohli, ale naši ministři měli křičet z plných plic, když se provalilo, co se děje. Korunu všemu nasadila Kateřina Jacques svým nemrtelným rozhovorem na téma biomasa. Nyní došlo ale ke generační přeměně. Navíc Bursík, Jacques a další opustili Zelené a přidali se ke Kalouskovi. Což hodně vyčistilo vzduch.

Zelení jsou vnímání jako radikálové. Vidíš to také tak?

Odpovím otázkou. Byl radikálem ve své době Galileo Galilei? Tvrdil, že Země je kulatá. Skoro nikdo mu nevěřil. Je to dnes radikální názor?  My se nebojíme říkat věci, které spousta lidí nechce slyšet. Naše bití na poplach totiž ohrožuje jejich pohodlné zahnívání. Jenže odkládání problémů „na příště“ způsobuje, že nám pak přerůstají přes hlavu.

Jaké problémy se v České republice odkládají a neřeší se?

Třeba ochrana půdy. Enormní množství vybetonovaných ploch a špatné zemědělské technologie. Je sucho, alarmujíécím způsobem klesají hladiny spodních vod. Děláme s tím něco? Ne. Betonujeme a stavíme dál na zemědělské půdě. Naše úřady připustí ohrožení pramenišť pitné vody kvůli těžbě štěrku, jako teď v Uherském Ostrohu. To už není idiocie, to je zločin! Proboha, kdy se už chceme začít starat o to, co budeme pít?

V současnosti se nevezou Zelení na vlně velké popularity, čím to je?

Skutečně nepatříme mezi oblíbence lidí jako jsou pánové Zeman a Klaus, kteří se o nás otřou, kde můžou. Zelení se stali hromosvodem, na který se může svést všechno, co v této zemi nefunguje. Zelení, a pak ještě EU.  I mě zaráží, že tolik lidí v naší zemi je ochotno poslouchat třeba výplody Václava Klause, který za svou politickou kariéru dokázal rozložit fungující průmysl nepovedenou kupónovou privatizací, rozdělit Československo, za které lidé pokládali životy ve dvou světových válkách a svou kariéru završil amnestií, kterou pustil na svobodu největší gaunery. V normální zemi by tento člověk byl dávno politickou mrtvolou.

Mají lidé zájem o zelená témata?

Lidé hledají Zelené většinou až tehdy, když jim teče do bot. Když jim za barákem postaví smrdící fabriku, nebo úřady rozhodnou o těžbě štěrku v blízkosti důležitého zdroje pitné vody. Nedávno mi jeden člověk, jehož si jinak vážím, vyčetl, proč se nestaráme o těžbu štěrku v Chropyni. Jenže Zelení, to jsou lidi z masa a kostí, stejní, jako kdokoli, kdo čte tento rozhovor. Co děláme, děláme ve svém volném čase, a obvykle zadarmo, ne-li na vlastní náklady, na úkor své rodiny. Prostě nestačíme být všude.

Co s tím?

Má to řešení. Pojďte nám pomoct, buďte Zelení.

Co tě vede k takové angažovanosti?

Asi je to něco jako koníček. Někdo sbírá známky, někdo zahradničí. A mě zkrátka zajímá, co se děje kolem mě. Moje životní krédo je, že nejhorší pocit na světě je bezmocnost. Proto jsem se chtěl stát lékařem. A proto jsem se pustil i do politiky.

Považovat politiku za svůj koníček, to je dost bizarní, nemyslíš? Lidé jsou vesměs přesvědčení, že politika je svinstvo.

Jistě, spousta lidí si tohle myslí. Opět odpovím otázkou. Komu vyhovuje, že lidi jsou znechucení tak, že třetina voličů nepůjde volit? Napovím. Jsou to ti hajzlíci, kteří prosťáčky ohluší mediální kampaní, koupí si je „za koblihy“, a tak se dostanou se ke korytům. A čím horší věci dělají, tím víc slušných lidí otráví. Takže lidi, angažujte se. V politice, v odborech, v místní samosprávě. Pokud politiku nebudou dělat lidé slušní, svinstvo převládne.

Takže si myslíš, že by se lidi neměli politiky bát?

Určitě neměli. Za sebe můžu říct, že jsem díky ní poznal spoustu zajímavých lidí. Obohatily mě debaty s lidmi z úplně jiných oborů, s nimiž bych se jinak stěží potkal. Naučilo mě to toleranci. Zjistil jsem, že i v jiných politických subjektech jsou lidé, kterých si vážím. A naopak, že spousta gaunerů využívá politickou značku jako výtah k moci. Musím říct, že nelituji toho, že jsem si vybral právě Zelené. Přijde mi až neuvěřitelné, že po tolika letech v politice nemají na triku žádnou aféru.

Jací jsou Zelení a jejich voliči?

Jsou hodně přemýšliví a velmi pevně si stojí za svým. Nejsou stádové typy, což se pak ve straně projevuje rozhádaností. A netrpěliví. Dost lidí vstoupí do strany a čeká, co bude. Jenže bude jen to, co si sami uděláme. Záleží na každém jednotlivci, na jaké téma se vrhne, co umí a jak je ochoten pomoci.

Jak výsledek voleb očekáváš?

To samozřejmě nevím. Zkusím prognózu. Pravděpodobně vyhraje ANO, a asi nebude mít problém sestavit vládu. Před volbami se budou všichni vůči Babišovi vymezovat, po volbách mu půjdou všichni na ruku, jen aby urvali svůj kousek žvance. Programové rozdíly mezi ODS, TOPkou, Lidovci a Starosty jsou ve skutečnosti minimální. O důvod víc, proč volit Zelené. Pokud nemá být šedivý parlament bez jakékoli alternativy, potřebujeme tam strany s názorem a vizí, jako jsou Zelení.

Kdo je nejbližší politický partner Zelených?

Piráti. Škoda, že jsme nedokázali udělat společnou kandidátku. Myslím, že Babiš si mne ruce.

Jsi lékař, takže pokud bys byl zvolen, určitě bude zdravotnictví tvoje parketa. Jak vnímáš fungování zdravotnictví v ČR?

Bohužel se celková úroveň služeb zhoršuje. Rozevírají se nůžky mezi úžasnými výkony, které dokážou provést špičková pracoviště, a tím, že se běžný občan stále hůře dopracovává k základní péči. Alarmující je stoupající průměrný věk praktických lékařů, který dosáhl 55 let. Mizerné platy a stále nesmyslnější papírování, akreditace, certifikace, přetížení a další druhy šikany způsobují, že z nemocnic odchází ty nejdůležitější, šikovné sestřičky. Je to ale celospolečenský problém. Ve školství také odchází učitelé znechucení nepovedenou inkluzí a směšnou výplatou.

Bojíš se něčeho?

Jedině zodpovědnosti za velkou skupinu lidí, jako je politická strana. Za dav se nedá ručit.

Co děláš, když se ti něco nedaří?

Když mám splín, mám výbornou pomůcku. Koupím stromek a někde ho zasadím. Doporučuji.

Při všech svých aktivitách, potřebuješ si jistě i odpočinout. Jak relaxuješ?

Sportem a díky rodině. Mám úžasnou ženu a dvě malé děti, a každý rodič ví, že to je hlavní náplň volného času. Oblíbené cestování se momentálně omezuje na země české a moravské, což ale není žádná škoda. Žijeme v krásné zemi.

 

Richard Kreml, lídr Zlínského kraje

Celou kandidátku a další rozhovory si můžete přečíst zde.