13. 1. 2012

Zelení nesouhlasili s prodejem budovy bývalých kasáren. Proč? Nejenže prodej obrovského areálu za cenu dvou rodinných domků nepovažujeme za dobrý obchod. Poslední zkušenost nedaleké Bystřice p.H., která dostala „kulantní“ nabídku, aby město koupilo bývalý hotel Podhoran na náměstí, nebo z ní realitní makléř Křemeček ml. nechá udělat ubytovnu pro sociálně vyloučené, hovoří za vše. Hrozí tedy analogický scénář v Kroměříži – gheto, nebo výkupné? Čtěte dál.

Jsou chvíle, kdy jsme opravdu rádi, že nejsme součástí komunální koalice v Kroměříži, ani jako Strana Zelených ve vládě. Co je možné v naší zemičce pod vládou ODS, Topky a Veverek, by si před pár lety nikdo nedovedl představit ani ve snu. Nad některými nápady kroměřížské koalice ale také zrovna nejásáme.

Jistě budete souhlasit, že jedním z majstrštyků polistopadové politiky je vytváření ghet a sociálně vyloučených lokalit, převážně obývaných romskou menšinou. Nikdo přirozeně nechce žít v sousedství takových Bronxů. A velká města jsou ochotna zaplatit velké peníze, aby se „svých nepřizpůsobivých“ zbavili. „Řešením“ je vystěhovat je někam daleko.

Takové stěhování se stalo výnosným byznysem, některé realitní společnosti hledají levné objekty, které pak nabízejí radnicím. Buďto jako místo, kam přestěhovat problémové obyvatele, nebo naopak rádoby vstřícně předkládají jinak neprodejné objekty k odkupu městům se špatně skrývanou výhrůžkou – nekoupíte? Budete tu mít Chanov. Jak to probíhá v praxi, v nedaleké Bystřici pod Hostýnem, nebo v Blansku, moc pěkně popsal pan redaktor Karel Toman ml. na Aktuálně.cz – článek si přečtěte  ZDE

Dočetli jste? Tak zpět na Hanácké náměstí. Ještě si myslíte, že je dobrý nápad právě teď prodávat bývalá kasárna? Budovu, do které se vejdou stovky lidí, nevyžadujících přehnaný luxus bydlení?  Kroměřížský podnikatel Radovan Křemeček učinil onu „neodolatelnou nabídku“ bystřické radnici. Na prosincovém zastupitelstvu prošel záměr prodeje kasárenské budovy také hlasy komunistů. A také hlasem pana předsedy RSDr. Křemečka staršího. Může to být náhoda, jistě. Přesto jsme nesmírně zvědavi, zda se také kroměřížská radnice dočká „lukrativní nabídky“.

Aby bylo jasno – Zelení nikdy nepodléhali a nepodlehnou primitivnímu rasismu velké části populace, byť nás to bude stát hlasy spousty jednoduchých lidí. Parazitování na chudobě a sociální vyloučenosti považujeme za mimořádně odporný hyenismus. Představa, že za všechny problémy můžou Romové, je pitomá a naivní. Zástupný problém, kouřová clona pro voliče, aby si nevšímali opravdu velkých zlonějen, nebo po novu, „odklánění prostředků“. Částky, vydávané na sociální dávky, jsou jen zlomkem toho, co bylo v posledních letech rozkradeno ze státního zloději s nažehlenými límečky. To už je ale jiné téma.

/zbo__enina_hn2_up.jpg    /zbo__enina_na_hn_uop.jpg

Obrázky z Hanáckého náměstí – protější budova už svého kupce našla. Dnes ji nelze nazvat jinak, než ostuda města.