4. 6. 2012

Čistě subjektivní pohled na jednání Zastupitelstva okem a perem Zeleného zastupitele. Jednání bylo pestré, ale vše zastínily nezapomenutelné příspěvky komunistického předsedy Křemečka.

Koaličních zastupitelů (včetně pseudokoaličních komunistů) bylo na jednání jaksi pomálu. A tak se některé body překvapivě neschválily. Což ale nic neznamená, pro velký úspěch je budeme mít na stole příště. Ale postupně – za zmínku stojí, že jsme přijali Plánovací smlouvu na výstavbu v Horních Zahradech, kousek za dálničním mostem nalevo u Moravy. Pro byli nakonec všichni, ale bez nadšení. Dvě ulice v záplavové zóně. V místech, kde VAK neplánuje vybudovat kanalizaci, protože je to technicky obtížné. Asi bych tam nestavěl. Ale házet klacky pod nohy žadatelům nebudeme. Proti gustu žádný dišputát.

Zato následující Plánovací smlouvu jsme neschválili. Monstrum obchodního centra na Bílanské za benzinkou Duba je pitomost do nebe volající a podpora tohoto projektu městem je nepochopitelná. Zábor nejlepší zemědělské půdy, která je nicméně vedena v územním plánu jako prostor vyhražený pro výrobu a služby ukazuje jediné – Kroměříž má špatný územní plán. A až budete stát na Hulínské ve štrůdlu aut, které se budou štosovat kolem výjezdů a vjezdů do obchodního centra, možná si vzpomenete, proč byli Zelení proti.

/hat_trick_image.jpg

A teď k hatricku páně RSDr. Křemečkově. První gól vstřelil při projednávání bodu „navýšení dotace pro mládežnický fotbal“. Ivánku, kamaráde, věc se má tak: Fotbalová asociace vymyslela bezva šolich – pokud nedá samospráva víc peněz do fotbalu, nedostanou mladí fotbalisté asi milión od asociace na to, aby zde bylo tréninkové středisko mládeže. A tak pronesl Křemeček projev, jak moc ten fotbal potřebuje dalších 90 000. Jen tak mimochodem z něj vyplynujo, že stejnou sumu bychom měli přiklepnout i příští rok, protože se situace bude opakovat. Křemeček asi jako letitý předseda sportovní komise ví, že fotbalisti jsou voliči. Já jsem asi špatný politik, protože si myslím, že fotbalisti by měli dostat podle stejného klíče, jako všichni baskeťáci, judisti, karatisti, tenisti, volejbalisti a všichni ostatní. A když nedostanou, nic se neděje, můžou si zakopat jen tak pro radost – Ivánku, kamaráde, sorry, ale na českou ligu už se pár let nedívám. Jo, abych nezapomněl – 90 000 fotbalistům zastupitelstvo samozřejmě přikleplo. My Zelení jsme se zasmáli sami sobě, jak jsme „nečitelní“, protože zatímco Kreml byl proti, Dokoupilová se zdržela a Škrabal byl pro. No, aspoň je vidět, že nás nikdo „nebačuje“, ale rozhodujeme se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Gól druhý – pan předseda Křemeček prosazuje konečné řešení. To nic, Topolánek zase volal po noci dlouhých nožů. Asi v zápalu diskusního přísvěvku, ale přece jen, na určitá slova by si měl civilizovaný řečník dávat pozor. Reálně jde o to, že z nějaké paní Lakatošové město není schopné vytlouct neoprávněně čerpané dávky a prachy za nájem. Tak až na zastupitelstvu jednáme o tom, že by se dluh měl nebo neměl odepsat. Myslet si o tom můžeme cokoli. Pan Křemeček je nicméně pro „konečné řešení“. Myslím, že tisíce komunistů padlých za války se v hrobě obrací…

A úžasná třetí střela – pan předseda prohlásil, že „banky se diví, proč město nečerpá nějaký další úvěr“, protože příjmová stránka na tom není tak špatně. Tak to už většině přítomných spadla čelist. Asi neumíme malou násobilku, abychom viděli, kolik stojí město úvěry z let minulých. Tři sta melounů sekyra je zřejmě málo. Škoda ty banky ještě trošku nenakrmit.

Poslední bod, vytažený z klobouku, se týkal Správy majetku. Pan ředitel, bývalý starosta Dvořáček, je nemocný, a ze zřizovací listiny plyne, že svého zástupce má jmenovat on sám. Pan ředitel sice není v bezvědomí, aby toto jmenování provedl, ale přesto koalice provedla akcičku za jeho zády – nechala schválit změnu zřizovací listiny, a zastupiče nyní jmenuje Rada. Tož nevím, co si o tom myslet. Asi nějaké hrátky uvnitř ODS.

V kuloárech jsem se dozvěděl zajímavost k Bajdě – Nohejbalový klub hodlá rozpustit sám sebe, přičemž předá městu areál antukových kurtů. Takže padnou ploty. Asi. Jo, a kdo vymyslel, že se bazén spravuje v sezóně, to jsem zatím z nikoho nevytloukl.

A interpelace – ptal jsem se na Revitalizaci Slovanu (viz ZDE)- prý mám staré informace (2 dny) a všechno je jinak. Tak jsem, poprosil o písemnou odpověď.
Tak to je vše, na co si po pár dnech vzpomenu. Pěkné léto všem příznivcům, kamarádům, čtenářům.

Richard Kreml