7. 9. 2014

Nahlédnutí do zákulisí fungování města je zkušenost víc než zajímavá. Nečekejte senzaci, není to ani černé, ani bílé. Všechno je o lidech a také tyto řádky píšou lidé, tudíž jsou zcela subjektivní.

Lidé, které můžeme doporučiti „odjinud“
Hlupáky, mizery a ignoranty najdeme napříč politickým spektrem. Kdo byl kdy členem nějaké strany, jistě bude souhlasit, že i uvnitř vlastní strany. Pokud ale někdo šmahem říká, že politika je svinstvo a basta, nemůžeme souhlasit. Na úrovni kroměřížské komunální politiky a mezi zaměstnanci radnice je drtivá většina lidí inteligentních, odborně zdatných a pracovitých, a setkání s nimi nám rozšířilo obzory, i když byli třeba jiného názoru.

Namátkou pár příkladů, koho můžeme doporučit kroužkovat, i když nejsou „naši“: paní starostka Mgr. Hebnarová (ODS), paní dr. Sehnalová (ČSSD), dr. Kašpárková (Volba), dr. Smíšek, Mgr. Motyčka (KDU), a našli by se i další…

Jak jsme se stali opozicí
V minulých volbách Zelení v koalici nazvané Zdravé Kroměřížsko posílili o jedno křeslo. První překvapení nás čekalo v povolebním vyjednávání. Dotaz nejmenovaného politika „Kdo vás bačuje?“ nám poněkud vyrazil dech a donutil k přemýšlení o tom, kdo bačuje ostatní zastupitele, když nás nikdo? Atmosféra povolebního jednání byla notně nervózní. Společně s lidovci jsme vytvořili blok „potížistů“, kteří se rozhodli narušit letitou kroměřížskou zatuchlost, ve které se všichni rádoby domluvili se všemi, nikdo nebyl koalicí a nikdo opozicí. Geniální – nikdo za nic nemůže a nikdo nikoho nekritizuje, všichni jsme bratři. A kdo si rozumí s komunisty, ten je na koni, protože rozplizlý zbytek přehlasuje. Zastávali jsme názor, že je třeba rozdělit nejsilnější strany vzešlé z voleb – ODS a ČSSD – aby jedna byla vítězem, druhá poraženým těchto voleb. Numericky vzato by to šlo. Stejný názor velmi nahlas proklamovala TOP 09, jenže když přišlo na lámání chleba, TOP zastupitelé dr. Mergenthalová a dr. Novák předvedli veletoč, za který by se nemusel stydět ani Berousek.

Původní zastánci pravicové koalice prokázali politickou pružnost a pomohli udržet výše zmíněné spojenectví velkých stran k radosti zákulisních šíbrů. Kuriózní je, že třeba Zdravé Kroměřížsko se vůbec za pravici nepovažuje, pouze se snažíme ctít slovo, které dáme. Ale život jde dál, žádnou ukřivděnost necítíme, dosáhli jsme, co jsme chtěli: v Kroměříži je konečně koalice a opozice. Opozicí jsme tedy byli my – Zdravé Kroměřížsko a lidovci. Dalším výsledkem povolebních turbulencí je to, že se senátor Malý nestal starostou, ačkoli „socani“ volby vyhráli.

Koho podporují komunisté?
Specifickým prvkem kroměřížské politické scény jsou komunisté – opoziční jen formálně, vesměs jednotní při každém hlasování a dobře si vědomi své ceny. S ideologií to nemá nic společného, socialistické revoluce se bát nemusíme, soudruzi ctí pragmatičnost – vyhrává, kdo dá víc míst v dozorčích radách (např. židle ve VaKu, v Biopasu), v komisích města (např. RSDr. Křemeček letitým předsedou sportovní komise) atp. Takto se stávají pevnou oporou velkohubých pravicových koalic a zárukou toho, že se k lepšímu nic nepohne. Možná by se jejich voliči měli zamyslet, jestli opravdu odpovídá levicové ideologii hájení hazardních herních přístrojů, které ožebračují zejména lidi sociálně slabé.

Volba pro kamarádíčkování a dluhy
Z koalice zbývá ještě Volba pro KM, což je spolek solitérů bez závazného programu, kterému vévodí paní dr. Číhalová. V tomto volebním období na sebe upozornila jako radní pro kulturu tím, že byla tři roky slepá ke Králíkově tureckému hospodaření na kulturáku. Vyvodit z tohoto průšvihu politickou zodpovědnost se zjevně nechystá. Pikantérií je, že na kandidátce Volby má být i bývalý starosta Dvořáček, po kterém zůstala na městě sekera ve výši několika set miliónů.

Motyčkovi lidovci a Babišova křídla
Přirozeně nejblíže jsme měli k Motyčkovým lidovcům, kde na komunální úrovni nemáme prakticky žádné programové rozpory – resp. jediný zásadní problém vyřešili voliči, když celostátně známé političce Šojdrové nejprve uštědřili ostudu a nepustili ji ani do městského zastupitelstva a potom ji letos poslali daleko od Kroměříže do Bruselu. To, že se nám nelíbí pojetí církevních restitucí, na úrovni Kroměříže nevyřešíme, ale docela by nám vadilo zavedení vstupného do oblíbené Podzámky. Hovoří se o ZVUKu, který kandiduje s lidovci a který udělal díru
do světa ve volbách krajských, ale od té doby jsme o nich neslyšeli vůbec nic. Druhá neznámá se jmenuje ANO. Zde nezbývá, než se nechat překvapit, jestli někdo přistane v zastupitelstvu na Babišových křídlech.

A Zdravé Kroměřížsko?
My jsme se snažili své názory prosazovat z opozičních lavic, co to šlo. A kupodivu to občas šlo. I v koalici se našla řada zastupitelů, kteří nehlasovali, jak jim stranická disciplína velela, takže jsme se dočkali mnohdy pozitivních překvapení. Ale o tom, co se podařilo, si přečtěte na jiném místě. Tolik čistě subjektivní pohled do zákulisí. Jak to vidíte vy, voliči, se uvidí ještě letos u voleb. Tak šťastnou ruku!

Vaše Zdravé Kroměřížsko