Přechod na ul. Tovačovského - zdroj: google.com

8. 4. 2015

V minulých dnech došlo  k vypnutí semaforu na přechodu pro chodce na ulici Tovačovského před Domem kultury, údajně v souvislosti s opravou Spáčilovy ulice.  Na sociálních sítích se dokonce objevily názory převážně řidičů, že by semafor měl zůstal vypnutý i po skončení stavebních prací. 

S trvalým vypnutím tohoto semaforu Zdravé Kroměřížsko zásadně nesouhlasí a za velmi problematické považuje i jeho dočasné vyřazení z provozu. Denně umožňuje bezpečný přechod desítkám dětí z blízké školy a ani pro dospělé není bezpečné přecházet v místě, kde jsou dva souběžné pruhy.  Nebezpečí hrozí zejména chodcům, které pouští řidiči v přímém pruhu, zatímco jiný řidič v odbočovacím pruhu přednost nedá a navíc má vedlejším vozidlem zastíněný výhled.

Tuto skutečnost potvrzuje bohužel už i několik kolizních situací, které v minulých dnech jen se štěstím neskončily tragédií.

Každodenní dopravní komplikace na ulici Tovačovského musí být řešeny komplexně a ne vypínáním jednotlivých přechodů pro chodce. Lidský život a zdraví jsou vyšší hodnotou než plynulý průjezd automobilů a zajištění bezpečnosti musí být nejzásadnější prioritou. Z tohoto důvodu Zdravé Kroměřížsko podporuje a žádá bezodkladné opětovné zapnutí přechodu pro chodce u Domu kultury.  Raději počkáme o pár minut déle v koloně, než mít na svědomí  dopravní neštěstí.