5. 7. 2012

Sportovně přiznám, moc se mi na tuhle schůzi nechtělo. Po několika dnech euforie po narození malého Vendelínka jsem měl myšlenky jinde. A asi jsem tam ani chodit neměl, jen jsem se naštval – nejdřív nad podvodem zámeckého projektu NCZK, pak nad hromadou peněz, které máme zaplatit externí firmě, aby nám vysvětlila, jak efektivně vést úřad. A do třetice nad nesnesitelně lehkým záměrem zrušit Správu majetku.

Tak jen v rychlosti , co se událo v letním parnu, na co si po týdnu vzpomenu – tak zaprvé: žádost investora obchodního centra u Bílan o spolupráci s městem byla stažena z programu. Podivné, když měla být na doporučení Rady schválena už minule, a jen pro náš a lidovecký nesouhlas byla odložena k dopracování.

Za druhé, NCZK: asi nikoho nepřekvapí, že Zelení mají problém s tímto projektem školícího centra pro zahradníky, prosazeného blahé paměti mj. paní Šojdrovou a spol.. Město konečně našlo odvahu říct Národnímu památkovému ústavu, že se podstatné další části projektu účastnit nebude. Jde o to, že Starý pivovar měl být přestavěn v „multimediální centrum“. Což zní úžasně , ale má to několik vad.  Jednak není jasné, k čemu by další takový objekt byl, když už máme Dům kultury a ještě teď městskou pokladnu bolí břicho po rekonstrukci Nadsklepí. Zakopaný pes je také v tzv. udržitelnosti projektu. Podmínkou dotace je, že objektem projde 25.000 (!) platících zahradníků ročně. V horším případě se uvažuje, že tam naženou  děti ze základních nebo mateřských škol, které budou pak úředně označeny za malé zahradníky. Třeba to kontroloři projektů z EU skousnou. A nebo taky ne.  Když neskousnou, bude z toho pěkný průšvih. A budou se penízky vracet. Takže jsme se shodli napříč spektrem, že se toho město nezúčastní. Schváleny byly jen nějaké drobnosti jako úprava parkoviště před Květnou a pobytová loučka v Podzámce. Podařilo se mi do usnesení vpašovat, že pokud má město na loučku dát nějako peníze, tak jedině za předpokladu, že to nebude jen kus trávy (jak plánuje NCZK), ale také nějaké atrakce jako hřišťátko pro děcka. Jinak sorry. A mimochodem zaznělo, že prý pánové z pamáťáku naznačovali, že zpoplatnění vstupu do Podzámky je moc fajn nápad.

Za třetí : projekt „Chytrý úřad“ bych ve zkratce zhodnotil jako další tunel na veřejné finance. Někdo nahoře vymyslel, že se naše daně dají do velkého pytle a budou se rozdělovat prostřednictvím agentur a obchodníků s deštěm, pardon podle jakýchsi odborníků na procesy řízení. Kroměříž to nebude stát víc než 1,5 mega, ale držte se  – to je jen 15% peněz, které do projektu přitečou. Na co vlastně? O tom je 12 stran plyšových keců, které jsme dostali k nastudování. Skoro jsem uvažoval, že to podpořím, je to docela hodně peněz a třeba smysl jen špatně chápu, po projevu pana tajemníka jsem ale prudce změnil názor. Dozvěděli jsme se, že cílem je „odlidštení“ městského úřadu (budiž vzato jako polehčující okolnost, že tato slova byla vyřčena spatra a v zápalu nadšení pro věc…).  Tak jsem si to shrnul a panu tajemníkovi jsem i řekl, že kvalitní řízení je odpovědností každého kvalitního vedoucího pracovníka, včetně pana tajemníka samotného. A studovat rozhodovací procesy, které se dějí na radnici, měl studovat před tím, než se nechal do funkce jmenovat. A ne teď, za 9 miliónů. Asi jsem nebyl v tu chvíli moc přátelsky naladěn, tak se touto cestou omlouvám.

A konečně za čtvrté – Správa majetku města Kroměříže (SMMKM). Kdyby mi někdo před půl rokem řekl, že se budu bít za zachování této instituce, asi bych mu doporučil studený obklad na hlavu. Jediný kontakt, který jsem s tímto úřadem měl, byla Bajda a její rozdělení ploty, což byla zkušenost zoufalá. Zlepšení fungování SMMKM, popřípadě odčlenění sportovišť (v rámci Správy?), bychom přivítali všemi deseti. Jenže plán na faktickou likvidaci jedné černé díry přičleněním do druhé černé díry – technických služeb KTS, a to ještě právně sporným způsobem (převést majetek z příspěvkovky do eseročka není jen tak jednoduché) – je jako když vylejete vaničku i s dítětem. Kdesi v pozadí se vznáší postava pracovně neschopného ředitele a bývalého starosty Dvořáčka, kterému asi nikdo z mateřské ODS nedokáže říct, že svou trafiku nevede dobře. Tak na to jdou obchvatem. Což se nám nelíbí. Správa generuje ztrátu, ale taky činnost. Třeba má na starost 700 nájemních smluv. Takže nemáme nic proti zeštíhlení úřadu, ani zkvalitnění správy sportovišť. Personální audit měl být proveden už dávno. Ale překotné zrušení SMMKM, aniž bude spočítáno, co to přinese a jaký bude další krok, vidíme jako cestu špatnou.  Ale není všem dnům konec, třeba bude výsledný návrh, jak snížit ztrátu tohoto úřadu, stravitelný.

Tolik subjektivní dojmy – přejeme všem stín v horkém létě, třeba pod stromy v Kollárce, které nebudou pokáceny.

Richard Kreml

/DSC01148upr.jpg