23. 10. 2011

Milí straničtí kolegové, sympatizanti i náhodní návštěvníci našeho zeleného webu.Nestíhám, tak spojím dvě zastupitelstva v jedno. Z konce září a října. Celkově se zdá, že roste finanční nervozita. I relativně drobné výdaje vyvovávají chmury na tvářích finančáků. Radnicí se plíží obavy z propouštění. To ale koalici nebrání bez mrknutí oka schválit po štědré rekonstrukci také miliónové vícenáklady na kino (odborníci si dříve „nevšimli“, že je třeba vyměnit okna). Digitalizace bude stát také další milión. Ale 150 tis. na provoz Slávie, kam chodí 600 dětí každý týden, to byla panečku debata.

/ruka.jpgNa konci září  bylo zastupitelstvo ve znamení dvou projektů. O rekonstrukci Nadsklepí už jsme psali. Nyní jsme si v praxi vyzkoušeli, co je to salámová metoda. Schválení akce kino na jaro nebylo tak úplně jednoznačné, tak příslušní úředníci odkrajují informace o akci kroužek po kroužku. Pochopte, když už město dělá takovou investici, tak ji udělejme pořádně. Jo, zapomněli jsme tam dát tu výměnu oken, ale když ono si nikdo nevšiml, že jsou shnilá. A taky by bylo dobré udělat v kině elektroinstalaci pro scénické osvětlení a ozvučení.  Teď jsme si vzpomněli. A jestli to neodklepnete, zastaví se práce, povídal pan ing. Koplík. Koalice byla opět jednotná, postavena de facto před hotovou věc, neměla ani příliš na výběr. Jsou chvíle, kdy mi zastupitelstvo připadá jako soubor pimprlat.

/ruka.jpgDalší akce je Starý pivovar, který je (jakýmsi krkolomným způsobem) součástí projektu Národního centra zahradní kultury. To je ten, kvůli němuž byla odejita ze zámku Zdena Dokoupilová. Co dodat. Marnost nad marnost, a to za pomoci města. Asi neuškodí, když se v rámci akce zrekonstruuje kulturní stánek Starého pivovaru, ale množství nesmyslů, které se udělají zároveň? Vybourání empírového interiéru vstupu do Květné, kde budou třídy. Kdo se bude vzdělávat a proč, není jasné. Udržitelnost – nějak to dopadne. Ze zahradnictví v Podzámce udělají „pobytovou loučku“, rodiče tam vypustí své ratolesti. Co na tom, že loučka bude ohraničena Dlouhým rybníkem, aspoň si děti zaplavou. A na Dlouhém rybníce se prý bude bruslit a snad se i koupí nějaké pontony, aby na jeho hladině mohlo plavat jeviště. Prý je ale ještě šance, že vše půjde do kytek. Povídá se, že po vykroužkování Langera a Šojdrové z parlamentu možná nepůjde vše tak snadno, jak to donedávna vypadalo. S tím, co o NCZK vím, hodnotím jednoznačně – nebyla by to žádná škoda.

Na konci jsme schválili nějaké medaile a řády. Asi poprvé a naposledy se stal čestným občanem král – a to rumunský, starý pán Michal I. se podílel v hektické době konce války na osvobození Kroměříže.

/ruka.jpgNu a konečně říjen. K prodeji byl nabídnut dům na Kojetínské. Překvapilo mě, že město ještě nějaký má, po letech Dvořáčkovy správy. Má, a je v něm zakopaný pes – totiž pardon, KoTě. Pod tímto jménem tam sídlí občanské sdružení pod vedením porodní asistentky paní Hýbnerové. Zelení hlasovali pro prodloužení nájmu aspoň na rok. Chápeme, že pokladna je prázdná (čí zásluhou?), ale překotné vystěhování není rozhodně nutné a nemůžu se zbavit pocitu, že je mírně řečeno nefér vůči někomu, kdo se léta zabývá tak užitečnou činností (viz ZDE)

/ruka.jpgDále bych dal k lepšímu, jak se jedná o Hanácké Slávii. Zatímco minule a předminule lítaly vzduchem  milióny a desítky miliónů, nyní šlo o blbých 150 tisíc. Hala Slávie má totiž problém – po krachu Sazky nedostává od ČSTV nic. A navíc jí město z roku na rok snížilo příspěvek na topení. Takže jsme si pěkně podiskutovali, jak špatně na tom město je. Po tuhém boji to skončilo příspěvkem asi 50 000. Bavím se, poté co jen jako příspěvek podnikateli, který vlastní garážový dům, odklepla koalice 300 000, je načase šetřit. A pokračování příště. Vypadá to, že se rodí nový úřad, něco jako Správa sportovišť, a že by mohl vzít pod křídla i Slávku.

/ruka.jpgEvergreen, zamořený pozemek paní Pavlínkové ve Skašticích možná zaplatíme my. Skaštice jsou sice samostatné, ale správně spadají pod některé úřady sídlící v Kroměříži. Například životní prostředí. Takže pokud soud rozhodl, že FeMarket má provést sanaci pozemku, který zamořil, a ten tak neučiní, musí to udělat město. Pak se může soudit, ale kde bude konec FeMarketu? Paní Pavlínková je poněkud šílená osoba, na konci každého zastupitelstva si vezme slovo, načež celou kauzu shrne asi 10 minutovým projevem, k radosti zbitého auditoria. Ale být na jejím místě někdo méně úporný, asi se spravedlnosti nedočká. A zahradu bude mít plnou toxického hnoje nafurt. Takže jsou úředníci odsouzeni poslouchat proslovy paní Pavlínkové, dokud nenapraví, co zpackali. Bohužel s nimi to odsedí i ti, co to na triku nemají.